KARİYE CAMİİ GÜNLÜKLERİ


21 Kasım 2011

(…….) Oradan ayrılarak Kariye Camii'ne geçtik. Kariye Camii bölgesi sanki başka şehre adım atmışsınız intibaı uyandırıyor. Etraf bakımlı ve rengarenk. Eski evler elden geçirilmiş. Biz önce şu an müze olarak kullanılan caminin kapısından sola doğru aşağı inen sokak ortasında yer alan sahabeden Ebu Said El Hudri Hazretlerinin makamını ziyaret edip ruhuna bir Yasin-i Şerif okuduk. Müteakiben Cami-Müzenin giriş kapısına doğru yürüdük. Buradan Asya yakasının Çamlıca Tepelerini temaşa etmek mümkün.

Müzeye dönüştürülmüş caminin ön kapısından içeri göz attık. Giriş kapısında Hz. İsa resimleri gözüküyor. Osmanlı'nın ne kadar hoşgörülü bir medeniyet kurduğu kiliselerdeki eski resimleri yok etmemesinden anlaşılıyor.

27 Ekim 2019

Edirnekapı’da metrobüsten inip Şehitliğin girişindeki Mehmet Akif Ersoy ve arkadaşının kabrini ziyaret ettikten sonra yürüyerek Edirnekapı sur içine geldik.

Surların dibinde bir süre yürüdükten sonra müze olarak kullanılan Kariye Camiine (Halen kilise müze) gittik. Önce caminin yanındaki Sahabe kabrini ziyaret ettik. Bunun ardından ziyaret için Camiye girdik. Burasının tekrar cami olması için dua ederek ve Yasin’i şerif okuyarak ziyaretimizi tamamladık.

5 Kasım 2019

Akşam haberlerde çıktı. Danıştay, 1945 da yılında Kariye Camii’ni müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiş. Ayasofya için emsal karar  olabilecek çok ilginç bir gelişme. Bakalım ne olacak?

21 Ağustos 2020

Bugün bir müjde daha geldi.1945 yılında müze yapılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilen İstanbul Edirnekapı’daki Kariye Cami, cami yapılmak üzere tekrar Diyanet  İşleri  Başkanlığına  devredilmiş elhamdülillah.

24 Ağustos 2020

Bugün ‘Arkası Yarın’ sayfamda ‘İstanbul Gezi Günlüklerimizden Kariye Cami Notları’ altında Kariye Cami ile ilgili duygu ve düşüncelerini yayınladım. Bunu daha sonra ‘WhatsApp Durumum’ da yayınladım.

5 Ocak 2022

21 Ağustos 2020 tarihli Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kariye Camii Diyanete devredilmiş olmasına rağmen restorasyon bahanesiyle bir türlü ibadete açılmadı.Bu ülkeyi Cumhurbaşkanı mı yönetiyor yoksa bürokratlar mı ?

17 Şubat 2022

21 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımızın yayınladığı kararname ile İstanbul'un fethinin sembollerinden biri olan Kariye Camii ibadete açılmak üzere Diyanete devredilmişti. Ancak bundan sonra garip şeyler oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Camii ibadete hazırlamak üzere teslim aldı.

O günden beri yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen Camiyi hala teslim edecek. Cami şu anda Vakıflar Genel Müdürlüğünün esiri gibi...

30 Kasım  2022

Sabahleyin gazete manşetlerine bakarken Milli Gazete’deki bir haber dikkatimi çekti.Habere göre; “açılma kararı verilmesinin ardından 2 yıl geçmesine rağmen Kariye Caminin tamirata alındığını ve bürokratik engelliler dolayısıyla açılmadğına dair” bir haber vardı.

Bu haberin fotoğrafını alarak bazı watsap gruplarıma şu alt mesajla gönderdim: Kariye Camii'nin açılmasını istirham ve talep ediyoruz.

11 Mayıs 2023

14 Mayıs 2023'te İstanbul'da 1. bölgeden yani Anadolu Yakasından 1. sıradan aday olan ……bu akşam konuğumuz oldu. Saat 22.00'de geleceği için yaklaşık 30 kişiye de haber verilmişti.

Siyasi analizler devam ederken ben de bir fırsat bulunca söz olarak “Sayın başkanım Ayasofya çok şükür açıldı.Ancak Kariye camii hakkında danıştay kararı olmasına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün çıkardığı bazı mazeretlerden dolayı bir türlü açılmıyor. Eğer siz seçilirseniz bu konuda bir inisiyatif alır mısınız bir çalışma başlatır mısınız?” dedim.

…………….bu sorum karşısında “Vakıflar Genel Müdürü ilahiyat Fakültesinden bizim bir alt devremiz.Ona bunu söyleriz. M……….. Bey Siz bunu takip edin” dedi.

Başkanın “Ben bu işin takipçisi olurum gibi refleksler göstermemesi” dikkatimi çekti.Türkiye'de yöneticiler, seçmenin duygularından çok uzak kişiler.

Bunun üzerine ben “Takip edilecek bir konu yok.Vakıflar Genel Müdürüne bir talimat verilse bu iş olur biter” dedim.

2 Haziran  2023

Bugün şöyle bir metin yazarak watsaptan yaydım.Bakalım hangi tepkiler gelecek?                                   

28 .Dönem Parlamentoya Çağrı

2023 seçimleri ile seçilerek gerek Cumhur İttifakı'ndan gerekse Millet İttifakından parlamentoya girmiş milletvekili dostlarımıza sivil toplum kuruluşları olarak çağrımızdır….

1) İstanbul Edirnekapı'da bulunan, Danıştay kararıyla açılmasına karar verilen, ancak bürokratik mazeretlerle açılmayan Kariye Camii 3 ay içinde ibadete açılmalıdır.

6 Şubat 2024

Yeni Şafak Gazetesinde Kariye Camii'nde günlük beş vakit ezan okunmaya başlandığını ve 25 Şubat Cuma günü de açılacağı müjdesi veriliyordu. İnşallah adam gibi açarlar. İnşallah yarısı müze yarısı Cami olmaz.

4 Nisan 2024

Bugün şöyle bir yazı yayınlayıp watsaptan paylaştım:Seçmen, 31 Mart’ta Ne Demek İstedi?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan!

Ayasofya'yı açmana evet! Ayasofya'yı aynı zamanda müze yapmana Hayır!

Ayasofya'yı açmana evet! Ayasofya'nın girişinde güvenlik kontrolü ile kuyruk oluşturulmasına Hayır!

Ayasofya'yı açmana evet! Ayasofya'nın ilk imamını hakikate sahip çıktı diye görevden almana Hayır!

Kariye Camiini açma kapsamına almana evet! Ancak Kariye Camiini bir türlü ibadete açmamana Hayır!

6 Mayıs 2024

Habere göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve 21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle cami statüsüne çevrilen İstanbul'daki Kariye Camii, restorasyon çalışmalarının ardından bugün ibadete açıldı.

Bürokratlar tam 4 yıl restorasyon adı altında bu camiyi esir aldılar. İşte bu tür yapılanlar gayretullaha dokunuyor. Sonra da “Oyumuz niye azaldı? Diye suçu emeklilerde görüyorsunuz.

 

Güncel Haberler