ÇANAKKALE ve SONRASI…….


Prof. Dr. Raşit Küçük, “Hatırımda Kalanlar” isimli hatıra kitabında dedesinin Çanakkale’de nasıl şehid olduğunu ve daha sonra yaşananları şöyle anlatıyor:

 

SENE 1915 (……) Çanakkale'de, adını taşıdığım Reşit dedemin yanında olan ve dedemin nasıl şehit olduğunu gören, Onun gibi medrese mezunu olan bir Mehmet amca vardı. Mehmet amca, dedemin nasıl şehit olduğunu bana anlatırdı ve "Dedenin her bir parçası gökyüzünden yere indi" derdi. Yani şarapnellerle vücudu parçalanmış. (Küçük, 2023: 30)

…………

 

SENE 1928 (……) Sonra her yerde olduğu gibi, köyde Kur'ân-ı Kerim'i öğrenme, okuma ve bulundurma yasaklanınca, rahmetli nenem şehit olan dedemin kitaplarını iki merkebe yüklemiş, korkusundan götürüp tarlaya atmış. "Senelerce orada, tarlanın kenarında onlar öyle eridi, çürüdü gitti” derdi. Köyde çok kitap atılmış, mağaralara gömmüşler. Bu büyük bir felaket, ümmetin başına gelen dehşetli bir hal. Mesela bir Kur'an-ı Kerim evimizde çatının arasına saklanmış, yazma bir Kur'an-ı Kerim. Yıllar sonra evin çatısı kaldırılınca oradan çıktı ama okunabilir hiçbir hali kalmamıştı (Küçük, 2023: 37)

Harf Devrimi yapılınca Akseki’de Müftü Ahmet Baltacı, "Bu kitapları yakmayın, Müftulüğe verin" diye herkese yalvarıyor. Belediye Başkanı Abdulgani Şatıroğlu'na da gidiyor ama ona da kabul ettiremiyor. Çolak müfettiş diye, daha sonraları Manavgat'ta da gördüğüm ve tanıdığım biri, diyor ki "Hayır, yanacak."

Bu kitapları yakıyorlar, kitapların yandığı yeri gördüm. Ve o kitapların külleri bir sene oradan gitmedi, yakıldığı yerde kaldı. Oraya daha sonraları PTT binası yapıldı.Büyük bir katliam.  (Küçük, 2023: 68-69-70)

(……) Antalya'nın meşhur bir kütüphanesi daha vardır. Tekeli Mehmet Paşa Kütüphanesi diye. Tekeli Mehmet Paşa Camii de vardır. Orası en büyük merkez camisidir. Tekeli Mehmet Paşa, vezir-i âzâmlık yapmış biridir. O kütüphanenin içindeki birtakım Osmanlıca kitapları ve yazma eserleri "Bunlar gereksizdir” diye bir ilköğretim müfettişi çıkartıyor ve yakılmalarını istiyor.Bizim tarihimizde böyle hadiseler o kadar çok ki. Bu da çok büyük bir vahşettir. (Küçük, 2023: 70-71)

 

Küçük Raşit, (2023), Hatırımda Kalanlar, İstanbul: Hayat Yayın Grubu

Güncel Haberler