‘KARZ-I HASEN UYGULAMASININ ÜLKEMİZDE İCRASI ve YAYGINLAŞTIRILMASI’ KONULU TOPLANTI YAPILDI


Toplum için projeler geliştiren Tefekkür Düşünce Merkezi yöneticileri, bu konuda yaptıkları çalışmalarla öne çıkmış kişi ve kurumlarla beyin fırtınası toplantıları yapmaya devam ediyor.

22 Ocak 2022 cumartesi günü yapılan toplantıda Mavera Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Karz-ı Hasen  Vakfı Genç Yuva  Kooperatifi(www.gencyuva.org) ile bu konuda doktora çalışması yapmış Dr Mustafa Sancar bir araya geldiler.

Toplantının 1. Bölümünde Dr.Mustafa Sancar, gelir durumu düşük şahısların iş ve meslek edinmesi anlamındaki mikrokredi(tekarüz) projelerini paylaştı. Karz-ı Hasen Vakfı Başkanı Mehmet Koca da Genç Yuva  Kooperatifi kapsamında yapılan pratik çalışmaları anlattı.

Genç Yuva  Kooperatifi, örnek bir karzı hasen uygulaması olarak, evlenmek isteyen gençlere borç para veriyor. Her ay yaklaşık 4 kişiye ortalama 50 bin liradan 200 bin lira borç veren kooperatif, şu ana kadar yaklaşık 140 kişiye borç vermiş durumda.Kurulduğundan bugüne kadar yaklaşık 4 bin başvuru alan kooperatifin hedefi,yuva kuracak gençlere  aylık 400 bin lira borç vermek

Yapılan toplantı çalışmaların geliştirilmesi kararıyla sona erdi.Güncel Haberler